Ar verta į kelionę imti vaikus?

Psichologai pataria: atostogos su vaikais skatina vaiko raidą ir stiprina šeimą. Ir išties – kelionių metu vaikai įgyja daug naujų įgūdžių, tampa savarankiškesni, ištvermingesni, išmoksta nebijoti žmonių. Kelionės suteikia galimybę iš arti pažinti kitas kultūras bei suvokti, koks didelis ir pilnas galimybių yra pasaulis. Ir, pasak kalbintų tėvų, jų atžalos puikiausiai sugeba pamiršti visus kaprizus ir ištvermingai žengti pirmyn kartu su suaugusiais vardan galimybės pamatyti ir patirti daugiau.

Inga, kartu su dukra keliaujanti nuo tada, kai jai buvo vos 2 m.

Kelionės į Graikiją akimirkos

Kelionės į Graikiją akimirkos

Minčių keliauti be vaikų niekada nekilo. Svarbiausia maršrutą suderinti su vaikų amžiumi, jų pajėgumu bei, žinoma, turi būti įdomu vaikui (pvz.: zoologijos sodai, pasilinksminimo parkai, nakvynės vietos su baseinais…). Keliaujant vaikui yra smagiausia turėti pakankamai pramogų, tada organizuojant kelionę reikėtų atsižvelgti ir į tai, ką mažasis mėgsta. Pavyzdžiui, jeigu vaikas linkęs kartstytis ir turi daug energijos – jam įdomiau būtų kelionė į kalnus. Kitas dievina vandenį ir t.t.

Keliaujant vaikui sunkiausia ištverti ilgas keliones autobusu ar automobiliu, todėl geriausia vis stabtelėti, pasidaryti kokią ekskursiją.

Irutė, su sa savo 8-nerių ir 11-kos metų sūnėnais keliavusi du kartus

Pradžioje tikrai abejojau, ar verta keliauti su vaiku. Gąsdino mintys, kad gal pavargs, nebenorės toliau keliauti. Aplinkiniai buvo nustebę dėl mano sprendimo  –  neva man trukdys. Bet jei vaikas išauklėtas, protingas, jam paaiškini kur vyksi ir kokia tai bus kelionė –  tada jis supranta ir nusprendžia, nori tam ryžtis ar ne. Svarbu nesirinkti labai ekstremalių ar itin pavojingų kelionių bei pasirūpinti maistu ir vandeniu.

Keliaujant vaikui labiausiai patiko bendravimas su vietiniais. Ypač jei esi musulmoniškoj šalyje su berniuku. Ten į juos žiūrima pagarbiai, o vaikam juk dėmesis patinka. Taip pat smagu nuveikti kažką kitokio – maudytis lapkričio mėnesį ar užkopti į kalną kokio Lietuvoje nėra.

Sudėtinga daug vaikščioti, ypač mieste ar nevaizdingoje vietoje. Bet vengti nieko nereikia. Smagu kai vaikas greičiau už tave įkopia į kalną ar greičiau susibičiuliauja su vietiniais. Tikrai nereikia vaiko stabdyti tol, kol nėra pavojaus sveikatai. Į kalnus eiti drąsiai galima.

Vaiką namie geriausia palikti, jei planuojate aktyviai linksmintis klubuose ar su alkoholiu. Taip pat nesivežčiau į sudėtingus džiunglių žygius, per pelkynus. Nes gali ir susižeisti ir bus sunku suaugusiesiems, jei pvz dėl mažo ūgio vaikas negalės perbristi upės ar pan. Ir….. visada esu už keliavimą su vaikais, bet jei vaikai itin aikštingi, gali būti sunku. Nors….gal kaip tik suartėsit su mažuoju keliauninku.

Andrius,

Su dukra keliaujam nuo tada, kai jai buvo 5 m. Apkeliavo ji kartu su manim šiaip gan nemažai Lietuva, Latvija, Estija, Norvegija, Bulgarija, Italija, Egiptas, Izraelis, Gruzija, Belgija, Kipras, Kroatija, Sardinija ir etc. Mes keliaujame  truputį kitaip – jokių viešbučių, tranzavimas, daug daug km pėsčiomis, daugiau gamta nei urbanistika, kartais kelionės tikslas kalnai, via-ferratos.

Minčių keliauti be dukros niekada nekilo. Gal todėl, kad su dukra gerai sutariam. O nesiožiuoja matomai todėl, kad patinka, žino, kad jei ožiuosis, tai kitą kartą nebeimsiu. Vienintelis dalykas, į kurį pats atkreipiu dėmesį keliaudamas, yra kelionės pavojingumas. Pvz. be problemų imu ją į Via Ferratas net kur sudėtingumas 5-D/E, kur mažai suaugusių praeiną, bet neimu kai keliauju į Gazos ruožą, Maidaną ir pan.

ViaFerrat'os Lecco

Via Ferrata Lecco, Italija

Sunku išskirti, kas keliaujant vaikui įdomiausia. Jei sugebama džiaugtis smulkmenomis, tada bet kas teikia džiaugsmą. Tai taikoma ne tik vaikams, bet ir suaugusiems O šiaip juk ir keliaujama tam, kad pamatyt kažką naujo, o kai keliaujama taip, kaip mes, tai be nuotykių irgi neapsieinama

Sudėtingiausia vaikui atsispirti vikiškų prmogų, saldumynų, karuselių ir kitų vaikiškų linksmybių traukai. Tokių vietų ir reiktu vengti turint ribotą biudžetą. Su mūsų biudžetu, viena diena praleista prmogų parke tolygu dar vienai kelionei.

Šiaip vaikui lengviau prisitaikyti prie keliones nei suaugusiam ;)Taipogi vaikų komforto zona priešingai, nei visi mano yra platesnė nei suaugusiųjų. Jiem svarbu kad miegotų kartu su tais, kuo pasitiki, o kur miegoti, jau jokio skirtumo. Nei kart nekilo problemų miegant, miške, statybose, bnkeriuose, apleistuose namuose, visury lauko pilant lietui ir pučiant vėjui, kai turi visą nktį laikyti tentą… Taigi galima sakyti nelabai kas keičiasi, šiek tiek pamažėja nueinamų kilometrų kiekis, bet kai ji pirmuosius 50km savo gyvenime nuėjo būdama 5m, tai net ir su kuprine nueinam dabar bent po 20km/dieną. tranzuoti su dukra smarkiai lengviau, dažniau žmonės pasikviečia pas save, jei ji kartu, nu gal kiek adrenalino ir rizokos mažiau kalnuose su mažamečiais, nei be jų. Iš esmės, su vaikais keliauti lengviau, nei be jų

Pagalvoti, ar neverta vaiko palikti namuose verta tik tokiu atveju, jeigu kelionės trukdo vaiko mokslams.

Via Ferrata Lecco, Italija

Via Ferrata Lecco, Italija

Pabaigai – visiems, norintiems keliauti su mažaisiais, bet nežinantiems, kaip geriau susiplanuoti atostogas – 50 patarimų keiaujantiems su vaikais, kuriuos parengė The Guardian. 

O gal patiems teko įveikti kelionių iššūkius su dar jaunesnėmis atžalomis? Pasidalinkite patirtimi ir patarimais komentaruose žemiau: