Kaip kelios valandos darbo per dieną gali virsti nepamirštamu nuotykiu užsienyje

 

Vasarai (o tuo pačiu ir atostogoms) belikus tik atsiminuose, daugelis po truputį grįžta į darbų rutiną ir pamiršta keliones iki kito atostogų sezono… Išskyrus tuos, kuriems kelionės ir yra darbas.

Štai keli būdai padėsiantys ir tau nepamiršti kelionių ir pasibaigus atostogoms!

WorkAway – turbūt geriausiai visiems žinoma savanoriško darbo paieškos sistema. Jų filosofija – “A few hours honest help per day in exchange for food and accommodation and an opportunity to learn about the local lifestyle and community, with friendly hosts in varying situations and surroundings.”  Panašiu principu veikia ir kita, labai panaši sistema – Helpex.

Abi programos turi didžiulias darbdavių bazes, kurie priima pagalbininkus ir mainais už 4 – 6 val per dieną suteikia jiems nakvynę bei maistą (svarbu: kiekvienu atveju salygos gali skirtis, todėl labai rekomenduotina įsigilinti į kiekvieną skelbimą). Laisvas laikas – tavo. Tai puiki galimybė pamatyti, kaip gyvena vietiniai žmonės tavo svajonių šalyje, padirbėti su jais ir susirasti naujų draugų!

Turėkite galvoje, kad šių programų dalyviai savanorių ieško gana trumpiems laikotarpiams – dažniausiai nuo poros savaičių iki poros mėnesių, nors pasitaiko visokių situacijų. Be to, tu važiuoji kaip savanoris, o ne kaip samdomas darbuotojas, o tai reiškia, kad iškilus problemoms ar nesklandumas, kurių neįmonama išpsręsti paprastais būdais, visada galėsi palikti darbdavį ir keliauti toliau.

WorkAway kaina: 23 eurai 2 metams arba 30 eurų dviem drauge keliaujantiems asmenims.

Helpex kaina: nemokama narystė leidžia susikurti anketą ir naršyti darbdavių sąrašą, taip pat darbdaviai gali susisiekti su tavim ir pasiūlyti darbą. Tačiau norėdamas aktyviai ieškotis darbo ir pats kontaktuotis su darbdaviais turi įsigyti premium narystę, kuri kainuoja 20 eurų dvejiems metams. Priešingai nei WorkAway, norėdamas naryste pasidalinti su kartu keliaujančiu asmeniu papildomai mokėti neprivalai.

WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) – kaip leidžia suprasti pavadinimas, ši programa skirta savanoriams padėti rasti darbą organiniuose ūkiuose. Savanoriai įgyja vertingos darbo patirties mainais į nakvynę.

Priešingai negu WorkAway arba Helpex, WWOOF kiekvienoje šalyje veikia atskirai. Tai leidžia organizacijai prižiūrėti, kad visi dalyvaujantys ūkiai atitiktų organinims ūkiams keliamus reikalavimus, taip pat sekti ir darbdavių elgesį su suvanoriais – kad atvykusio žmogaus neverstų mokėti už maistą ir nakvynę bei laikytųsi kitų kontrakto sąlygų (pvz. neverstų dirbti pavojingomis salygomis ir pan.) Susidūrę su darbdavių nesąžiningumu savanoriai skatinami pranešti apie incidentus WWOOF, kad organizacija galėtų kuo greičiau imtis reikiamų priemonių problemai spręsti.

Tokios sistemos minusas – turi iš anksto apsispręsti į kurį regioną nori vykti ir, susimokęjęs nario mokestį, renkiesi iš pateiktų variantų. Dažniausiai į vieną vietą kandidatuoja gana daug žmonių, todėl visada yra gana didelė tikimybė, kad išvyksi ne ten, kur norėjai (arba, blogiausiu atveju, niekur neišvyksi…) Kita vertus, yra regionų (pvz. Pietų Afrika), kur fermų daugiau nei savanorių ir dėl mažo norinčių dalyvauti kiekio susiorganizuoti išvykimą labai paprasta.

Kaina: priklauso nuo valstybės, į kurią planuojama vykti. Svyruoja nuo 0 iki 56 eurų. 

Patarimai nusprendusiems pasinaudoti šiomis programomis:

  • Ieškantiems darbo vasarai patariama pradėti kontaktuoti su potencialiais darbdaviais jau kovo – balandžio mėnesiais. Kitu atveju – bent mėnesį iki planuojamos išvykimo datos. Turėkite galvoje kad tai dideli, tarptautiniai projektai ir į vieną vietą kandidatuoja daugybė žmonių iš viso pasaulio!
  • Neverta nurašyti Helpex vien dėl jų dizaino (kuris vargu ar stipriai pasikeitė nuo 2001, kuomet programa buvo pradėta…)  – svetainė turi krūvas potencialių darbdavių visame pasaulyje!
  • WWOOF sritis – tik organiniai ūkiai. Tuo tarpu WorkAway ir Helpex turi itin daug pasirinkimų – pradedant pagalbininku laive (vienas įdomesnių mano užmatytų skelbimų Helpex svetainėje) baigiant tais pačiais organiniais ūkiais. Hosteliai, pagalba šeimoms prižiūrėti vaikus, pagalba uždarose bendruomenėse ar darbas miesto centre….
  • Nė viena iš trijų programų nepasirūpina vizomis (jeigu reiklinga), gyvybės draudimu užsienyje ar kelionės kaštais į savanoriavimo vietą.
  • Būtina atidžiai skaityti kiekvieną skelbimą ir iki smulkmenų sutarti visas salygas dar prieš išvykstant. Kai vieni darbdaviai maitinimą duoda tik darbo dienomis, kiti visą laiką lepins skaniu, vietiniu maistu bei įduos kišenpinigių laisvadieniais! Taip pat svarbu sutarti dėl darbo valandų, krūvio ir panašių dalykų.
  • Taip keliaujant sutaupoma daugybė pinigų, kurie kitu atveju būtų išsvaistomi nakvynei ir maistui. O pinigus, reikiamus nusigauti iš taško A į tašką B galima užsidirbti susiradus papildomą darbą savaitgalio vakarais bare, muzikuojant arba tapant gatvėje…

Panašios programos:

Anywork Anywhere

Volunteers Base

… plačiau apie jas – kituose straipsniuose.

P.S Teko savo kailiu išbandyti kurią nors iš šių (arba panašių, bet nepaminėtų) programų? Pasidalink patirtimi su kitais komentaruose!