Kad keliaujant nepritrūktų pinigų

Nori apkeliauti aplink pasaulį, bet niekaip tam nesirįžti? Pavydžiai skaitai kelionių aprašymus, bet nesupranti, kaip žmonės taip sugeba? Nuolat kamuoja klausimas, kaip su darbu, namais ir svarbiausia – pinigais?

O tiesa ta, kad viskas paprasčiau, nei manei!

Yra klajoklių, kurie teigia, kad galima apkeliauti pasaulį ir visai be pinigų. Netikėk jais, jie meluoja.  Arba keliauja nelegaliai. O ar tu nori įkliūti kur nors Kinijoje neturėdamas galiojančios vizos? Nežinau kaip tau, bet man nemokama viešnagė komunistiniame kalėjime didelio susižavėjimo nekelia.

Taigi, ką daryti, kad pinigų nepritrūktų?

Pirmas žingsnis: suvokti, kiek nedaug žmogui iš tiesų reikia… 

Dažniausi keliautojų galvos skausmai ir didžiausi išlaidų rijikai – maistas ir nakvynė. Tačiau yra daug būdų, kaip galima šitas problemas išspręsti netuštinant piniginės – pvz. WorkAway. Bet apie tai jau rašiau anksčiau…
O kas lieka, kai nebereikia rūpintis pastoge ir skrandžiu? Ogi visai visai nedaug – būtiniausios higienos prekės, galbūt vienas kitas muziejus arba vietinė pramoga, telefono sąskaita kad galėtum susisiekti su namiškiais ir vienas kitas pinigėlis nenumatytam atvejui…

Antras žingsnis: sugalvoti, ką moki daryti gerai…

… ir parduok tai!
Dažniausiai tai bus papuošalai ar kiti rankdarbiai – juos lengva pagaminti, medžiagos nebrangios ir lengvai gaunamos, o žmonės visur mėgsta puoštis. Arba muzikavimas gatvėje. Žmonės dažniausiai mielai remia jų pasibuvimą mieste praskaidrinančius artistus.
Bet ne visi gali pasigirti gebėjimu gražiai verti karoliukus arba brazdinti strygas.  Tad štai dar kelios idėjos:

 1. Parduok savo kelionės įspūdžius!
  Šią vasarą viešėdama Osle mačiau net kelis keliautojus, prašančius praeivių padėti apkeliauti pasaulį (arba pasiekti Afriką, arba grįžti namo…). Tai labai lengvas, bet gana neįdomus ir abejoju ar labai veiksmingas būdas gauti papildomą monetą. Tu būk įdomesnis! Ne šiaip sau prašyk pinigų, bet siūlyk mainus – papasakoji praeiviams kelionės istoriją, kurią jie gali įvertinti pinigais!
 2. Rašai gerus tekstus? Darai gražias foto? Pabandyk susirasti freelance darbų!
 3. Išleisk e-knygą. Surašyk kelionių įspūdžius, pridėk naudingų patarimų ir iliustruok įdomiomis fotografijomis. Tada beliks patalpinti savo bloge ar elektroninėje parduotuvėje. Pelnas veikiausiai nebus labai didelis ir knyga netaps best selleriu, bet turėtum užsidirbti užtektinai kelionės išlaidoms.
  Ir ką gali žinoti… Gal aš klystu ir tu išties nauja literatūros padangės žvaigždė, tik dar pats to nežinai?
 4. Pagalvok, kuo galėtum išsiskirti iš kitų panašiais būdais gatvėje uždarbiaujančių ir galbūt investuok šiek tiek daugiau į naują hobį. Pavyzdžiui, gali įsigyti 3D tušinuką* ir juo gatvėje paišyti papuošalus ir kitas smulkmenas. Vis dar plačiai nepaplitęs įrenginys pritrauks būsimų pirkėjų dėmesį, o ten kur yra dėmesys – ten ir pardavimai!

image-217602-full

Trečias žingsnis: atlik namų darbus

Prieš kelionę nepatingėk pasiskaityti apie regiono žmonių paprašius bei įsiminti pagrindinių frazių vietine kalba. Jei keliauji pasitikėdamas žmonių gerumu yra svarbu parodyti žmonėms, kad išties dumiesi ir gerbi krašto tradicijomis bei papročiais – tai gali atverti daug durų!
Taip pat svarbu pasidomėti ir praktiškesniais dalykais – pavyzdžiui, ar norėdamas tranzuoti gali stoti bet kur pakelėje? Ar norėdamas gatvėje pardavinėti papuošalus, gali  drąsiai įsitaisyti bet kurioje tau patikusioje vietoje?

Svarbios smulkmenos, padėsiančios sutaupyti kelionėje:

 • Ilgam išvykstant iš namų pasirūpinti patvaria kuprine. Juk nenori, kad viduryje niekur nutrūkus kuprinės dirželiui visa manta pabirtų ant vieškelio ir savo apatinius, atsarginį megztuką bei gabalėlį muilo, atstojantį ir šampūną, tektų tįstis sterblėj? Dar mažiau nori gaišti laiką naujos kuprinės paieškoms, jau nekalbant apie pinigus, kurių turbūt neturi daug (o jeigu visgi kieme turi pinigų medį ir jų tau netrūksta – tai ką tada veiki skaitydamas šitą straipsnį?).
 • Rinkdamasis kuprinę atsižvelk ne tik į patvarumą, bet ir kuprinės svorį bei kaip patogiai ji guli ant nugaros. Patikėk manim, kelias savaites ar mėnesius keliaujant su visu turtu ant pečių tu mažų mažiausiai nori dieglio tarpumentėje dėl per didelio kuprinės svorio arba skylę kur nors ties šonkauliais pragraužti besikėsinančios petnešos… Rimtai, patvari, lengva ir patogi kuprinė yra labai labai labai svarbu.
 • Daiktų pakavimosi nepalik paskutinei minutei. Kruopščiai apgalvok ko tau gali reikėti. Pasitikrink, kokie orai numatomi vietovėje, į kurią vyksi – juk nenori staiga atvėsus bėgti ieškoti megztinio arba striukės?
 • Netikėtai peršalus vaistinės gali nebūti pakeliui, vaistai gali būti brangesni negu tikėjaisi arba gali tiesiog nesusikalbėti su angliškai nemokančia vaistininke ir negauti reikalingos pagalbos. Todėl kruopščiai apgalvok ir kelioninę vaistinėlę – joje turėtų būti ne tik tabletės nuo peršalimo bet ir vaistų nuo skrandžio negalavimų, alergijų bei žinoma įvairaus dydžio pleistrų!
 • Net jei planuoji visą kelionės laikotarpį išgyventi iš žmonių gerumo bei gatvėje pardavinėjamų rankdarbių, vis tiek su savimi turėk banko kortelę, o sąskaitos numerį palik namiškiams (net jei ir kortelėje turi pinigų). Ištikus nelaimei neliksi vienas be pinigų vidurį svetimos šalies – namiškiai greitai ir lengvai galės tau pervesti reikiamą pinigų sumą.
 • Prieš pirkdamas daiktą pagalvok, ar tikrai jo reikia. O gal gali sutaupyti įsigijęs dušo žele + šampūną viename? O gal gali dar daugiau sutaupyti pabandęs vietoje šampūno naudoti pievoje už nakvynės vietos augančių ramunėlių nuovirą?
 • Pasidomėk vandens iš čiaupo kokybe regione, į kurį vyksi. Jeigu vanduo geriamas – gali sutaupyti nemažai pinigų kasryt prisipildamas butelį vandens namuose. Jeigu vanduo prastas – neteks bloguoju būdu pačiam tuo įsitikinti.

___________

* Taip, žinau, šitie tušinukai nėra pats pigiausias pirkinys, tačiau paieškojus galima rasti už visai prieinamą kainą (iki 50 svarų).

Žinai vertingesnių patarimų ar turi geresnių idėjų? Pasidalink komentaruose 😉