Vietos, kurių negalima pražiopsoti viešint JK

Kaskart, kai matau sąrašą vietų, kurias BŪTINIAUSIAI reikia aplankyti, man iškyla vienas klausimas – pagal kokius kriterijus autorius sudarinėja minėtus sąrašus?

Kai prieš kelias savaites sudarinėjau įdomiausių Europos muziejų sąrašą, viskas buvo gana paprasta – man labai pasisekė su šios vasaros kelionėmis, taigi beveik visus sąrašo muziejus pati mačiau ir todėl labai nuoširdžiai galiu rekomenduoti kitiems. Dar kelis muziejus man rekomendavo mano skaitytojai Facebooke (o interneto komentatoriai juk nemeluoja ir prastų rekomendacijų neduoda). Ir taip labai lengvai sąrašas buvo baigtas.Dabar, kai prisėdau sudarinėti naujo sąrašo, vėl iškilo tas pats klausimas – kaip išrinkti geriausias vietas, verčiausias aplankymo visoje Jungtinėje Karalystėje? Nes tiesa ta, kad čia LAAABAi daug vietų, vertų dėmesio ir sugaišto laiko. Lygiai kaip tiesa ta… kad daug iš šių vietų gana panašios viena į kitą ir keliaujant iš vieno gražaus ir įdomaus miestelio į kitą pamažu apima Deja Vu jausmas, kad matyta, būta, žinoma ir pažįstama. O juk toks sąrašas būtų visiškai bevertis!

Taigi, darau kiek kitaip. Imu didelį popieriaus lapą ir keliauju gerti kavos su gerąja tetule Google. Man ji patinka, nes daug žino ir visada noriai dalinasi žiniomis. O aš skubu viską žymėtis popieriaus lape. Ir pirmas dalykas, kuris krito į akis – nėra NĖ VIENOS vietos visoje didelėje šalyje, kurią bendru sutarimu visi paieškos rezultatai siūlytų aplankyti. Kiekviena paspaustas nuoroda duoda vis naujus pasiūlymus ir mano lape galiausiai nusėda 47 pavadinimai. Ir štai, iš 48 pasiūlymų, kuriuos duoda 10 skirtingų portalų (įskaitant ir Lonely Planet bei Trip Advisor), 12 populiariausių išsirikiuoja taip:

Cornwall, Anglija (7)*

mud-maid-main_1

Mud Maid on Woodland Walk, the Lost Gardens of Heligan

Grafystė pietvakarių Anglijoje išsiskiria lankytinų vietų gausa, kurių gana daug atskirais punktais nusėdo sąraše. Štai kelios iš jų:

Eden project –  didžiausia pasaulyje orandžerija, kurioje galima rasti egzotinių augalų iš viso pasaulio. Erdvėje, kurioje laisvai tilptų net 35 futbolo stadionai, organizuojami ir įvairūs socialiniai bei gamtosauginiai projektai, taip vykdomos įvairios labdaros akcijos

Lost Gardens of Heligan – Viktorijos laikų sodas, sub-tropinės džiuglės, romantiškos malonumų žemės bei laukinė gamta – pasirodo, viską galima rasti vienoje vietoje.

Lizard Peninsula – vienas gražiausių Jungtinės Karalystės paplūdimių yra būtent šiame pusiasalyje, kuris dėl savo formos įgavo Driežo vardą.

Lake District, Anglija (6)

Lake District

Wastwater © Nick Thorne

Ežerų karštas (dažnai dar įvardinamas kaip Lakeland**) – kalnuotas regionas Šiaurės Vakarų Anglijoje. 1951 metais gavęs Nacionalinio Parko statusą, Ežerų kraštas užima daugiau nei 2000 kvadratinių kilometrų, aukščiausia viršūnė – Scafell Pike (978m). Šis parkas yra antras pagal dydį visoje Jungtinėje Karalystėje.  Parką verta aplankyti dėl nuostabių krioklių, siaurų keliukų kalvų viršūnėmis, žvilgančių ežerų…

Plačiau ČIA

Stonehenge, Anglija (6)

800px-Summer_Solstice_Sunrise_over_Stonehenge_2005

© Andrew Dunn

Neolito laikų statinys – viena svarbiausių priešistorinių vietų Europoje. 1986m. ši archeologinė paslaptis buvo įtraukta ir į Unesco sąrašą. Na, bet juk patys prisimenat šitą iš istorijos pamokų, tiesa?

Plačiau ČIA

York, Anglija (5)

800px-York_night

Yorkas Naktį

Šio miesto svajonė – būti pripažintam UNESCO. Kai 2010 metais nepavyko pakliūti į Pasaulio Kultūros Paveldo sąrašą, miesto valdžia nors labai nusivylė tokiu UNESCO sprendimu, nusprendė nenuleisti rankų. Šiuo metu Yorkas bando tapti UNESCO Creative Cities Network dalimi.

Dėmesio čia verta Yorko Katedra – viena gražiausių visame pasaulyje, autentiškas vikingų miestelis Jorvikas bei miesto įžymių apžiūrėjimas plaukiant laivu Ouse upe.

Plačiau ČIA

Dorset (5)

800px-Durdle_Door_Overview

Durdle Door © Saffron Blaze

Dabar pasižiūrim į nuotrauką viršuje ir nebeklausinėjam kodėl verta važiuoti į Dorsetą. Jeigu vis dėl to kyla klausimų – žiūrim tol, kol nekils.

Jeigu jums vis tiek maža 2 mln. metų paplūdimio, vadinamo Juros periodo krantu, įtraukto į UNESCO dėl savo geologinių ypatumų, atskiro paminėjimo verta ir grafystės architektūra – pavyzdžiui, Korfo pilies griuvėsiai ir juos supančios kalvos arba Sherborne Abatija.

Plačiau ČIA

Batht, Anglija (5)

download

Bath

Jeigu reikėtų šitą miestą apibūdinti vienu sakiniu – didelis, prašmatnus spa. Nuo romėnų laikų užsilikęs ir vis dar atviras natūraliai trykštančiose karštosiose versmėse pamirkti norintiems lankytojams. Na, o išmirkus galima keliauti apsižvalgyti mieste ir miesto apylinkėse – pasidaryti pikniką viename iš parkų ar sodų, pasivažinėti safaryje tarp žirafų ir zebrų, pasisžvalgyti Viktorijos paveikslų galerijoje, pasigrožėti miesto architektūrą…

Norintus dar daugiau potyrių (lyg karštųjų versmių IR savanos gyvūnijos vienoje vietoje būtų maža), gali susiplanuoti atostogas vieno iš daugybės čia vykstančių festivalių, koncertų ar renginių metu.

Plačiau ČIA

Edinburgh, Škotija (4)

edinburgh-castle

Edinburgo pilis ir Princess street sodai

Garbės žodis, čia gyveno slibinai ir drakonai! Iš pradžių gyveno taikiai, o tada susipyko ir pradėjo vieni į kitus ugnim alsuoti ir taip miesto bokštus ir bokštelius smalkiais apnešė, kad ir šiai dienai juodi palikę stūgso.

Na gerai, gal tie slibinai su drakonais ten nekariavo. Ir mito tokio turbūt nėra… Bet nuvykus ir pakėlus akis į tamsuojančias bokštų ir bokštelių smailes, tikrai gali taip pasirodyti. Be to, net ir be ugnimi alsuojančių padarų, Škotijos sostinė tikrai turi ką parodyti – vien ant uolos pakibusi pilis ko verta! Nuo pilies po truputį besileidžiant žemyn Royal Mile vadinama gatve, kurią iš abiejų pusių supa mažytės krautuvės, aludės, kavinės ir šurmuliuojantys žmonės, pasigrožėję pakeliui esančia St Giles’ katedra, pasieksite ir karališkuosius rūmus. O greta rūmų – ir Artūro Sostu (Arthur’s Seat) vadinama kalva, kurią įveikusiems atsiveria puikus vaizdas į visą Edinburgą.

Plačiau ČIA

Snowdonia, Velsas (3)

800px-Llyn_Llydaw_from_Crib_Goch_2

© Mike Peel

Pirmasis Nacionalinis parkas, įkurtas Velse. Įdomu tai, kad 70% parko, kurio bendras plotas yra daugiau nei 2000 km., priklauso privatiems asmenims.

Aukščiausias taškas šiame parke – Snowdow, iškilus į 1,085 metrų aukštį. Ši viršukalnė puikiai pritaikyta kopimui, todėl dažniausiai pilna turistų, kas atima dalį kopimo žavesio. Tiesa, ne visi kalnai šiame parke turi smagius keliukus  į aukštumas – pavyzdžiui, tam, kad pasiektumėte Tryfan viršukalnę reikės ne tik kojyčių, bet ir rankyčių. Ir tos rankytės turės turės tvirtai kabintis, nebent norit naujos atrakcijos – kūlverstuku  į pakalnę. Parką apžiūrėti galite pėsčiomis (kas šiek tiek užtruktų, atsižvelgiant į plotą…) arba pasirinkę vieną iš apžvalginiu maršrutų traukinuku.

Plačiau ČIA

Highlands, Škotija (3)

glen-affric-highlands

Glen Affric, Highlands

Dalykai, kuriuos galima pamatyti ir padaryti Škotijos aukštumose nusipelno atskirto straipsnio. Tai gal taip ir sutarkim – aš jums paruošiu gražų straipsnį apie vietovę, kur stūkso aukščiausia Jungtinės Karalystės kalnas, trykšta gražiausi kriokliai, stūgso įstabiausios uolos, galima pamatyti šiaurės pašvaistę ir gyvena garsioji Loch Ness pabaisa, o jūs tuo tarpu pasiskaitykite ką galima nuveikti kituose, ne ką mažiau įdomiose, Jungtinės Karalystės vietovėse.

Nekantriausiems – daugiau informacijos ČIA ir ČIA

Brighton (3)

799px-The_Royal_Pavilion_Brighton

Karališkasis paviljonas © Peter Greenhalgh

JK LGBT sostinė, labiausiai žinoma dėl savo Karališkojo paviljono. John Nash dėka pajūrio rūmai, priklausę princui Jurgiui IV buvo perstatyti į vieną egzotiškiausių pastatų visoje Jungtinėje Karalystėje. Rūmų ekspozicijoje galima išvysti ir autentiškų baldų, padovanotų pačios Jos Didenybės Karalienės.

Be paviljono, Brighton gali didžiuotis ir savo pajūriu bei jo atrakcijomis – pavyzdžiui, pasiplaukiojimu baidarėmis jūroje, parkais ir sodais (nugi nebūtų Britanija, jeigu neturėtų parkų ir sodų!).

Plačiau ČIA

Yorkshire Dales, Anglija (3)

Imacon Color Scanner

White Scar cave

Ir dar viena vietovė šiame sąraše, galinti pasigirti nuostabia gamta. Tiesa, jeigu kiti šio sąrašo Nacionaliniai parkai gali pasigirti savo kalvomis ir kalnais, paplūdimiais ir uolomis, Dales turi miškus ir krioklius. Ir urvus. Šiame parke galima rasti ilgiausius urvus visoje Jungtinėje karalystėje. O urvuose – krioklių. Ir gal vieną kitą šikšnosparnį…

Plačiau ČIA

Hadrian Wall (3)  

800px-Poltross_burn_milecastle

Poltross Burn Milecastle © Simon Mills

Akmens ir žemių įtvirtinimų siena, kuri tęsėsi nuo Šiaurės iki Airijos jūros, pastatyta senovės romėnų, 122–125 m. e. Buvo skirta gynybai nuo piktų genčių išpuolių iš šiaurės. Adriano siena buvo labiausiai įtvirtinta Romos imperijos pasienio atkarpa.

Šiai dienai pagal sienos liniją gausu turistams pritaikytų pasivaikšiojimo takų, gynybinių įtvirtinimų liekanų, muziejų ir, žinoma, nuostabių gamtovaizdžių į Britanijos kalvas… kurių pilna visa Britanija.

Plačiau ČIA

Beje, visuose iš minėtų parkų galima rasti žavingų britiškų namukų akmeninėmis sienomis ir apžėlusių vijokliais, tiltų tiltelių ar viadukų per ten tekančias upes ir žilagalvį britą, pasakojantį vietos istoriją. Panašiai kaip kiekvienam Lietuvos miestelyje ir bažnytkaimyje yra bažnytinė Stasė (Marytė ar Onutė), žinančius visus parapijos griekus. Jei nuklysite į Škotiją (ką, beje, labai rekomenduoju), dar rasite sijonuotą škotą neskustomis kojomis, traukiantį ausį rėžiančią melodiją dūdmaišiu. Ir daug kalvų, kurių šlaituose ganosi daug avių. Arba piktų kirų, kurie tik ir kėsinsis atimti jums iš burnos kąsnį. Priskris iš nugaros, trenks sparnu per galvą, snapu iš burnos išplėš kramtomą sumuštinio kąsnį ir išdidžiai nuskris. Savom akim regėjau, žinau ką kalbu! O kartą ant kalvos pajūryje radome tris piktas karves, kurios iš padilbių dėbsojo į mus ir buvo bais nepatenkintos, kad mes ten šmirinėjam.

_________________________

* Čia kiek kartų įvairūs kelionių blogai ir poratalai paminėjo vietovę.

** Neup, spelingo klaidos nėra. Šiuo konkrečiu atveju Lakeland – tikrai vienas žodis.

Patiko staipsnis? Noriu daugiau? SPAUSK ČIA ir gauk įkvėpimo kitai kelionei tiesiai į savo pašto dėžutę! O tai padaręs nepamiršk įvertinti mano triūso ir palikti komentaro po straipsniu: