Blogiausios vietos žemėje pagal Lee Abbamonte (+ video)

Kelionės retai būna vien pasiplaukiojimas tarp rožinių debesėlių be jokio vargo ir negandų, tačiau kartais vienos vietos pareikalauja daugiau kantrybės, ištvermės ir tolerancijos nemaloniems dalykams negu kitos, o kai kur kartą pabuvojus nebesinori niekada gyvenime sugrįžti.

XXI a. Marku Polu vadinamas Lee Abbamonte* yra žinomas kaip jauniausias amerikietis, aplankęs (beveik) kiekvieną šalį būdamas vos 35 metų. Ir šis keliautojas prieš kelias savaites sudarė blogiausių pasaulio vietų sąrašą

Lagosas, Nigerija
Ką sako Lee

Pati blogiausia vieta visoje Žemėje. Keliautojui užkliuvo aukštas korupcijos lygis, griežta pasienio kontrolė ir teisingos pinigų sumos išduoti vis nesugebantys bankomatai. Negana to, atmosfera mieste buvo slegianti, o oras – per karštas.

Ką vertėtų žinoti apie Lagosą

Tai didžiausias Nigerijos miestas, buvusi sostinė, esanti prie Gvinėjos įlankos. Milijoninis miestas išsidėstęs ant 4 didelių salų, sujungtų tiltais bei pylimais ir šalia esančios žemyninės dalies, Lagosas yra Nigerijos politinis, ekonominis ir kultūros centras.

Vis dėl to, turistams šis miestas išties nėra labai svetingas – kartu su gyventoju skaičiumi auga ir nusikalstamumas, kurio pažaboti nepavyksta net ir imantis griežčiausių priemonių.

Štai kaip apie Lagosą atsiliepia D. Kinderis: „Vieta, kur ir velnias koją nulūžtų – jeigu pasaulyje yra pragaras, tai jis yra Lagose. Labai nesvetingas, perkrautas, kriminogeninis ir užterštas Nigerijos sunkiasvoris vos alsuoja, ant savo kupros laikydamas virš 14 mln. gyventojų.“

Luanda, Angola
Ką sako Lee

Vienas brangiausių miestų pasaulyje, kuris nėra vertas vargo, kurį patiria keliautojas besistengiantis gauti Angolos vizą. Luanda – liūdna ir korumpuota vieta. Valdžios atstovai ir naftos magnatai čia gyvena kaip karaliai, tuo tarpu 99% miesto gyventojų vargsta dulkėse.

Ką verta žinoti apie Luandą

Prie Atlanto vandenyno įsikūrusioje šalies sostinėje didelė dalis vietinių turi išgyventi vos už kelis dolerius per dieną (vairuotojo arba namų prižiūrėtojos alga nusišypsojus sėkmei rasti dosnų darbdavį čia siekia vos iki 500 dolerių per mėnesį), kai tuo tarpu ryšulėlis morkų  ar kilogramas pomidorų turguje kainuoja apie 16 dolerių – mėsa ir daržovės yra vieni brangiausių produktų šalyje.

Viešbučio kambarys turistui atsieis bent 300 dolerių už naktį vidutinės kokybės viešbutyje, maistas paprastame restorane dviems asmenims – bent 50 dolerių, o štai truputį prabangesnė vakarienė – nuo 200 dolerių.

Su tokiomis kainomis, nenuostabu, kad greta turistams skirtų viešbučių arba užsienio įmonėse dirbantiems atvykėliams skirtų namų riogso nesibaigiantys lūšnynai.

Daka, Bangladešas
Ką sako Lee

Nepaisant to, kad čia gyvena tikrai malonūs žmonės, Daka – slegianti vieta. Nejudančios mašinų spūstys, užterštas oras, elgetos… Net ir ištrūkus prie čia tekančios upės, viskas vis tiek nešvaru. O kur dar maistas, kurio neįmanoma valgyti didelėmis porcijomis nerizikuojant apsinuodyti.
Tai miestas, kuriame labai sunku būti, todėl verta tikrai gerai viską apgalvoti prieš čia važiuojant.

Ką verta žinoti apie Daką

Vienas pigiausių pasaulio miestų, įsikūręs prie Dhalesvario (Dhaleswari) upės, tankiai apgyvendintame regione Gangos ir Bramaputros deltoje, dažnai kenčia nuo potvynių.

Šiame mieste kasdien traukiama apie pusė milijono rikšų – ir, kaip rekomenduoja Lonely Planet, būtent keliaujant čia transporto priemone geriausia apžiūrėti miestą. O ir pats miestas neatrodo taip prastai, kaip aprašė Lee.

 Kinšasa, Kongo Demokratinė Respublika

Ką sako Lee

Lankytis Kinšasoje tas pats, kas viešėti baisiausiame košmare – tarp apgailėtino skurdo ir nesibaigiančių nešvarumų. Tai ir yra didžiausia bėda su neturtingomis valstybėmis – nors žmonės dažnai būna itin malonūs, bet kelionę labai apsunkina daugybė šiukšlių, tai, kad visi aplinkui vaikšto basi ** ir daugybė elgetų, prašančių pinigų.
Tai liūdna ir korumpuota šalis ir panašu, kad jie niekur nesugeba susitvarkyti.

Ką verta žinoti apie Kinšasą

Kongo sostinėje klesti smurtaujančios gaujos, naikinama privati nuosavybė. Policininkai, kurie turėtų palaikyti tvarką gatvėse, dažnai prisideda prie tvyrančio chaoso – mieste toli gražu neretas reiškinys atsitiktinės gyventojų kratos gatvėje, pareigūnų smurtas prieš nevietoje pasipainiojusius civilius. Į bedrą chaosą gražiai įsipaišo ir nesuprantama viešojo transporto sistema, kuomet pavėžėti už tam tikrą mokestį gali kiekvienas vairuotojas.

Pabaigai verta paminėti, kad Kongo Demokratinė Respublika ne kartą buvo nominuota kaip pasaulio prievartavimų sostinė, o dėl prastų sanitarinių sąlygų didelė rizika pasigauti kokią bjaurią ligą, kurią grįžus namo teks ilgai ir nesmagiai gydytis.

Karačis, Pakistanas
Ką sako Lee

Šiaurinė šalies dalis gali pasigirti vienais gražiausių kalnų ir gmatovaizdžių pasaulyje, tačiau ten yra per daug pavojinga lankytis turistams. Nuklydus į vietinėms gentims priklausančias teritorijas yra didelė tikimybė būti pagrobtam ar nušautam. Ne be priežasties Osama Bin Ladenas būtent ten slapstėsi.

Ką verta žinoti apie Karačį

Karačis – didžiausias šalies miestas. Tai transporto, finansų, verslo ir gamybos centras, turintis modernų jūrų uostą. Karačis, taip pat žinomas kaip Šviesų miestas, 2013 metais tapo vieta, kurioje pigiausia gyventi.

Visgi, mieste gyventi toli gražu nemiela – čia veši smurtas, nusikalstamumas bei prekyba žmonėmis, todėl planuojant savo atostogas šiame mieste reikia būti itin atsargiems. Dar geriau atostogas planuoti kur nors kitur.

Džuba, Pietų Sudanas
Ką sako Lee

Džuba yra siaubinga vieta turistams. Jauniausia pasaulio valstybė*** buvo, yra ir visada bus ties nuopuolio riba, nepaisant tarptautinių humanitarinių įstaigų pagalbos. Skurdas, gobšumas, korupcija ir išoriniai veiksniai užtikrina, kad Pietų Sudanas greitu laiku neatsiras jokiuose TOP 10 sąrašuose (išskyrus šį).

Ką verta žinoti apie Džubą

Pietų Sudano sostinėje, kuri įsikūrisi prie Baltojo Nilo upės ir yrap pagrindinis šalies uostas, gyvena apie 250 000 gyventojų.

Šalį vis dar drąskant karianiams konfliktams, sostinė saugumu taip pat negali pasigirti. Be to, Pietų Sudano gyyventojai kenčia ir nuo tokių kasdienių sunkumų, kaip elektoros ar vandentekio nebuvimas.

Džordžtaunas, Gajana
Ką sako Lee

Gajana – maža valstybė greta Venesuelos. Sostinė Džordžtaunas – nedidelė, pavojinga ir visai negraži. Man buvo liepta naktį niekur nevaikštinė – lyg aš pats būčiau norėjęs. Čia visiškai nėra ką apžiūrėti ar veikti.

Ką verta žinoti apie Džordžtauną

Anglų įkurta ir Jurgio III garbei pavadinta Gajanos sostinė įsikūrusi ant Atlanto vandenyno kranto, ties Demeraros upės žiotimis. Miestas yra 1,5 metro žemiau potvynio metu pakylančio vandens, todėl nuo patvinimo jį saugo siena, pastatyta 1882 m. Daugelis senesnių pastatų stovi aukščiau nei potvynio lygis.

Džordžtounas – medinių pastatų miestas, kurie stovi visiškai neprižiūrimi valstybės ir baigia sutręšti. Dar mieste gausu stovinčio kanalizacijos vandens, kuris praeiviams „dovanoja“ nuostabiausius aromatus!

Kabulas, Afganistanas
Ką sako Lee

Tiesą pasakius, man patiko lankytis Kabule – bet tik todėl, kad žinojau, jog ilgai neužsibūsiu. Pats miestas yra baisus, o ten gyvenčių žmonių kasdieniai vargai – skaudus vaizdas. Gyventi tame mieste turėtų būti košmaras – pastaruosius 40 metų ten vieną karą keičia kitas. Visiškai nesaugu išvyykti už sostinės ribų, ir, būkim atviri, nematau priežasties kodėl kas nors norėtų tai padaryti.

Ką verta žinoti apie Kabulą

Dulkėse paskendusi Afganistano sostinė pilna nedelių, vienaaukščių namų, smėliu apneštais stogais. Buvusi Mongolų imperijos sostinė yra iškilusi į 1800 m virš jūros lygio ir buvo įkurta maždaug prieš 3 500 metų – legenda byloja, kad miestą įkūrė Kainas ir Abelis.

Verta žinoti tai, kad Lietuvos URM nerekomenduoja vykti į Afganistaną dėl prastos saugumo padėties – dažni savižudžių išpuoliai, užsieničių grobimai, vietinių grupuočių kovos. Taip pat šalies teritorijoje didelis kiekis nesprogusių minių, kurios grasina kiekvienam, nuklydusiam nuo kelio ir itin prastos sanitarinės sąlygos.

Bisau, Bisau Gvinėja
Ką sako Lee

Taip, tikrai egzistuoja šalis pavadinimu Bisau Gvinėja su sostine Bisau. Tai nedidelė Vakarų Afrikos valstybė, į kurią sunku patekti ar keliauti šalies viduje – ypač, kai netgi sostinje ne visur yra elektra. Vaikštinėjant naktį atrodo, kad tai zombių valstybė, kur bet kada gali kilti sumaištis. Niekur nėra naktinio apšvietimo, taigi sutemus belieka viltis, kad pasiseks nenusilaužti kojos.

Viduryje miesto yra kazino, kur renkasi emigrantai. Daugiau ten nėra nieko.

Ką verta žinoti apie Bisau

Netoli Atlanto vandenyno įsikūrusi Bisau Gvinėja – viena skurdžiausių valstybių pasaulyje. Net šalies sostinėje, Bisau, nėra elektros, kuri naktį apšviestų gatves. Sanitarinės sąlygos ir medicinės pagalbos lygis itin žemas.

Konakris, Gvinėja
Ką sako Lee

Nepriekabiaujant prie vargšės valstybės, kuriai pirmai teko susidurti su dabartiniu Ebolos protrūkiu, Konakris išties siaubinga vieta. Miestas yra visiškas sąvartynas. Miesto centre nėra nieko verto dėmesio – nei lankytinų objektų, nei pramogų. Tai tarsi vaiduoklių miestas ant vandens, tik be gražių vaizdų. Be to, ten vyksta nuolatiniai perversmai ir niekada neaišku, ko tikėtis.

Patikėkit, aš tai žinai – vienas kaip tik prasidėjo mano kelionės metu ir man teko iš ten bėgti kiek kojos neša.

Ką verta žinoti apie Konkarį

Tombo saloje ir greta esančiame Kalumo (Kaloum) pusiasalyje greta Atlanto vandenyno išsidėsčiusi Gvinėjos sostinė vis dar bando kovoti su Ebolos virusu. Be viruso, turistus čia linksmina korumpuoti policininkai bei kareiviai, kurie dažnai apkaltina turistus nesamų įstatymų laužymu ir skiria didžiulias baudas už, tarkim, neva neteisėtą fotografavimą miesto centre****.

Funafutis, Tuvalu
Ką sako Lee         

Taip, Tuvalu išties yra valstybė, priklausanti Jungtinėms Tautoms. Taip pat tai viena mažiausių valstybių pasaulyje. Tiesa pasakius, po 30 metų jos gali ir nebbebūti – kadangi Tuvulu yra labai žemai virš jūros lygio, eskpertai mano, kad ją gali užtvindyti.

Tuvalu yra nuobodžiausia vieta Žemėje. Ir čia netgi nėra gerų paplūdimių! Didžiausias įvykis šioje saloje – du kartus per savaitė atskrendantis lėktuvas iš Fidžio – ten, kur turistams ir vertėtų keliauti.

Ką verta žinoti apie Funafutį

Funtutis – tai atolas Ramiajame vandenyne, sudarytas iš 33 salelių. Didžiausioje iš jų yra Vajaku kaimas – tikroji Tuvalu sostinė, kurioje dirba vyriausybės pareigūnai, tačiau oficialiai – visas atolas laikomas sostine. Matyt, nedidelį kaimą vadinti sostine – ne kažkaip skamba. Atole gyvena virš 6000 žmonių – yra maždaug 57% visų šalies gyventojų.

Ir tai maždaug viskas, ką galima įdomesnio papasakoti apie šitą miestą.

Chartumas, Sudanas
Ką sako Lee

Niekada gyvenime neteko jaustis blogiau, negu dulkėtoje ir nuobodžioje Sudano sostinėje. Nekalbant apie higienos problemas ir nežmonišką karštį, žmogaus teisių pažeidimai Sudane yra nežmoniški.

Nepaisant keleto piramidžių, čia nėra ką veikti ar apžiūrėti – verčiau jau keliauti į Havajus!

Ką verta žinoti apie Chartumą

Antras pagal dydį (po sostinės Omdurmano) Chartumas gali pasigirti gera transporto infraksttūra bei yra šalies administracinis centras. Čia susilieja Žydrojo ir Baltojo Nilo upės, o piramidžių daugiau nei Egipte.

Įdomu tai, kad šiame sąraše nėra nė vieno Europos arba Šiaurės Amerikos miesto. Ypač žinant, kad nepaisant visų sunkumo jau minėtose vietovėse, pačia pavojingiausia vieta Žemėje „Forbes“ paskelbė Detroitą, esantį JAV (1220 nusikaltimų 100 tūkst. Gyventojų – kiek daugoka, tiesa? ). Be to, visiškai nepaminėta liko Š. Amerika, Europa (su Černobyliu ir krūva kito, tiesiog žavingo, sovietinio palikimo) ar Australija, o žinios apie Aziją apsiriboja pagrinde karinių konfliktų draskomomis zonomis.

Be to, čia pasireiškia senas geras kolonijinis požiūris, kuomet keliautojas užuot pabandęs suprasti kitos šalies kultūrą ir žmones, viską vertina išskirtinai pagal savo pasaulio suvokimą – tai saulė perkaršta, tai smėlio per daug, tai mieste transportas ne taip gerai išvystytas, tai vietiniai per basi vaikšto! Turiu įtarimą, kad jeigu Lee būtų britas, jam dar visur būtų užkliuvusios ne ta puse važiuojančios mašinos…

Teko tau pačiam arba vienam iš tavo pažįstamų apsilankyti vienoje iš šių vietų? O gal greitu metu planuoji kelionę? Pasidalink komentarais žemiau!

_______________________

*     Lai toliau būna žinomas kaip tiesiog Lee

** Rimtai? Kažkam kelionės metu nepatogumų kelia basi vietiniai? Ir dėl to skundžiasi toks kelionių ekspertas kaip Lee?

*** Pietų Sudanas nepriklausomu pripažintas 2005 m., tačiau kariniai konfliktai regione vis dar tęsiasi.

**** Beje, visoje Vakarų Afrikoje patariama su fotoaparatu elgtis atsargiai ir prieš fotografuojant pasiklausti vietinių, ar toks veiksmas nebus palaikytas įžeidimu bei neišauks konflikto. Na, bent jau Lonely Planet tai pataria.

Patiko straipsnis? Nori pats pirmasis perskaityti naudingus patarimus savo atostogoms, interviu su keliautojais ar sužinoti, apie ką bus kiti keliauningi straipsniai? Spausk ČIA ir gauk visas naujienas tiesiai į savo pašto dėžutę vos tik joms pasirodžius!