7 muziejai Europoje, verti kiekvieno dėmesio

Kaip manai, kiek muziejų gali pasigirti tuo, kad virtualūs turai po jų ekspozicijų sales pritraukia lankytojus į … kino sales? O ar žinai, kuriame Europos modernaus meno muziejuje galite pasižiūrėti, kaip atrodo lygiai puse perpjautos karvės viduriai arba kuriame mieste tavo nelaimingą meilę menantys daiktai – muziejinė vertybė?

1. The British Museum, Londonas, UK

Britų muziejus įkurtas 1753 metais, tuo metu buvo eksponuojamos trys privačios kolekcijos. Muziejus po truputį plėtės, eksponatų po truputį gausėjo ir  šiuo metu jame saugoma daugiau nei 13 mln. istorinę vertę turinčių daiktų. Milžiniškose ekspozicijų salėse galima praleisti savaičių savaites ir vis tiek pavyks atrasti dar neapžiūrėtų lobių!
Britai dėl šio muziejaus taip pamišę, kad net yra parengtas virtualus turas po muziejų, pritaikytas kino salių lankytojams – tiems, kurie gyvena už Londono arba neturi galimybės apsilankyti šią išties milžinišką ekspoziciją.

Daugiau informacijos čia

2. Norsk Folkemuseum, Oslas, Norvegija

Viena iš labiausiai įsiminusių atrakcijų vaikystėje man buvo vizitas į Rumšiškes. Tautiniai rūbai, senoviniai nameliai, kuriuose vis kas nors vykdavo – viename jų net pačiai iš karšto vaško žvakę išsilieti leido!
Vienas iš Bygdøy pusiasalio muziejų turi tokią pačią aurą, kaip ir lietuviškos Rumšiškės – autentiški namukai, apranga, veikla… Norintieji gali apvažiuoti teritoriją senoviniu vežimu, kiti gali praleisti keletą valandų apsupti gamtos, ramybės ir vis naujų atradimų ties kiekvienu posūkiu.

Beje, dėmesio vertas ir visas muziejų pusiasalis, kuriame galima rasti tikrų, išsilaikusių vikingų laivų, pasivaikščioti po Amundseno laivą, aplankyti holokausto muziejų… Viskas vienoje vietoje!

Norsk Folkemuseum

Daugiau informacijos čia

3. Dalí Theatre-Museum, Figueres, Ispanija

Tai vienas surrealistiškiausių muziejų visame pasaulyje.
Mintis apie tvarkingai sukabintus jo darbus baltuose parodų rūmuose Dali kėlė siaubą, tad jis pasistatydino sau tokią galeriją, kuria galėtų didžiuotis.
Muziejuje eksponuojami Dali paveikslai, baldai, instaliacijos, papuošalai…

Dali muziejus

Daugiau informacijos čia

4. Astrup Fearnley Museum of Modern Art, Oslas, Norvegija

Tai privati modernaus meno galerija, atidaryta 1993 m. Muziejaus ekspozicija nėra didelė, tačiau verta dėmesio. Erotizuoti, kiek šokiruojantys ir kartais pačia meno sąvoka žaidžiantys eksponatai galbūt ir neįtiks kiekvienam skoniui, tačiau tikrai neleis abejoti, kad menas turi galią sužadinti … gana įvairius jausmus. Gi nedaug vietų pasaulyje, kur perpus perpjautas veršiukas – muziejinė vertybė?
Iš terasos atsiveria nuostabus vaizdas į Oslo uostą bei Akershus tvirtovę.

Daugiau informacijos čia

5. The Museum of Broken Relationships, Zagrebas, Kroatija

Olinka Vištica ir Dražen Grubišic 2006 metais sugalvojo naują atrakciją – keliavo po apylinkes ir eksponavo savo ketverius metus trukusių santykių likučius. Vėliau ekspoziciją praplėtė artimųjų bei draugų sudovanoti prisiminimai (atvirutės, pliušiniai meškiukai, žiedai, laiškai ir t.t.). Idėja taip išpopuliarėjo, kad 2010 metais buvo įrengtas muziejus Zagrebe, kur šiuo metu ir saugoma beveik 100 porų žlugusių santykių likučiai.
2011 metais European Museum Awards šis muziejus pelnė inovatyviausio  muziejaus titulą.

The Museum of Broken Relationships

Daugiau informacijos čia

6. Icelandic Phallological Museum, Reikjevikas, Islandija

Tai turbūt vienintelis muziejus pasaulyje, kuriame saugomi beveik visų šalies teritorijų sutinkamų žinduolių lytiniai organai. Be vietiniams gyvūnams priklausančių lytinių organų, muziejuje rasite ir lytinių organų pasiskolintų iš kituose kraštuose gyvenančių žinduolių.
Ekspoziciją sudaro 282 genitalijos, priklausančios 93 gyvūnų rūšims.

7. Vasa Musee, Stokholmas, Švedija

Vasa– laivas, pastatytas 1627 m. Švedijos karo laivynui. Laivas „Vaza“ turėjo tapti Švedijos karališkojo karo laivyno flagmanu. Deja, laivas nuskendo dar prieš patekdamas armijos žinion – bandomojo plaukimo atviroje jūroje metu netikėtai pakilo vėjas ir dėl netinkamo laivo balasto svorio, šis nuskendo.
Šiuo metu eksponuojamas Djurgården saloje 1990 m. rugpjūčio 16 d. specialiai pastatytame Vasa muziejuje.

Vasa muziejus

Daugiau informacijos čia

Dėkoju fb draugams, prisidėjusiems prie šio sąrašo sudarymo. O tu esi aplankęs įdomesnių muziejų? Pasidalink komentaruose 😉